Wypoczynek nad wodą? Tu też obowiązują przepisy! | Grupa Prawna TOGATUS

Wypoczynek nad wodą? Tu też obowiązują przepisy!

Lato to dla wielu z nas wypoczynek na świeżym powietrzu. Upalne dni zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Ale nawet w czasie relaksu trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Co oznaczają żółte, a co czerwone boje na plaży? Czy za kąpiel w miejscu niedozwolonym można dostać mandat? Wyjaśnia radca prawny Dorota Nadolna – Jasińska

Pływamy tylko w miejscach wyznaczonych!

Jest to bardzo ważna zasada, której bezwzględnie powinniśmy przestrzegać. Takimi miejscami są pływalnie kryte, kąpieliska ograniczone bojami przystosowane do kąpieli, dokładnie sprawdzone i zatwierdzone pod kątem powszechnego ich użytku. Pływać można tylko w terenie wyznaczonym i oznakowanym. Przy czym strefa dla osób nie umiejących pływać powinna być oznakowana bojami w kolorze żółtym. W tej strefie możemy się spodziewać głębokości do 120 cm. Strefa dla osób posiadających umiejętności pływackie jest oznaczana bojami w kolorze czerwonym, tam głębokość wody może wynieść do 4m.

Do wody można wchodzić tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska jest zawieszona biała flaga oznaczająca kąpiel bezpieczną, nadzorowaną przez ratownika. Flaga czerwona oznacza zakaz wchodzenia do wody. Brak flagi na maszcie informuje, że nie jest prowadzony nadzór ratowniczy.

Należy pamiętać, że podejmując samodzielną decyzję o kąpieli w miejscu niestrzeżonym osoba dorosła bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo kąpiącego się dziecka! Ponadto na każdym kąpielisku powinien być wywieszony jego regulamin, którego przestrzeganie jest konieczne dla bezpiecznego korzystania z tego miejsca.

Jakie oznaczenia możemy spotkać nad wodą?

Przepisy prawa wprowadzają szereg oznaczeń dla kąpieliska. Wiemy już jak powinno wyglądać kąpielisko które jest przeznaczone do pływania. Poznajmy teraz znaki zakazujące kąpieli.

A-1 – kąpiel zabroniona; A-2 – kąpiel zabroniona – szlak żeglowny; A-3 – kąpiel zabroniona – most ; A-4 – kąpiel zabroniona spiętrzenie wody; A-5 – kąpiel zabroniona – woda skażona; A-6 – kąpiel zabroniona – woda pitna; A-7 – kąpiel zabroniona – hodowla ryb; A-8 – skakanie do wody zabronione;

Jakie jeszcze oznaczenia możemy spotkać na kąpieliskach?

B-1 – nakaz zakładania kamizelek ratunkowych; B-2 – nakaz ustawicznego nadzoru nad dziećmi;

C-1 – wiry; C-2 – niebezpieczna głębokość wody; C-3 – nagły uskok; C-4 – pale; C-5 – skały podwodne; C-6 – kamieniste dno; C-7 – sieci rybackie; C-8 – wodorosty; C-9 – zimna woda; C-10 – plaża strzeżona; C-11 – punkt medyczny; C-12 – telefon;

Warto przypomnieć sobie te oznaczenia, żeby móc bezpiecznie i bezproblemowo korzystać z kąpieli wodnych. Co się stanie jeżeli nie zastosujemy się do zakazu kąpieli? Pomijając aspekty zdrowotne i narażanie swojego bezpieczeństwa, grożą nam jeszcze skutki prawne. Jakie? Narażamy się na mandat za wykroczenie, bowiem kąpiel w miejscu zabronionym jest wykroczeniem z art.  kodeksu wykroczeń. W myśl tego przepisu możemy się spodziewać kary grzywny do 250 zł lub nagany.

Kolejną ważną kwestią jest bezwzględny zakaz kąpieli pod wpływem alkoholu! Pomijając bezpieczeństwo własne i innych wczasowiczów, jest to wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł. To samo dotyczy pływania w takim stanie łodziami i kajakami.

Warto znać powyższe zasady i przypominać je sobie najczęściej jak się da. Stosowanie się do nich sprawi, ze wrócimy z wypoczynku na plaży bezpieczni, wypoczęci i w dobrych humorach.

Radca prawny Dorota Nadolna – Jasińska