5 najważniejszych pytań o pojazd zastępczy z OC sprawcy wypadku | Grupa Prawna TOGATUS

5 najważniejszych pytań o pojazd zastępczy z OC sprawcy wypadku


Warto znać swoje prawa i obowiązki  związane z ubezpieczeniem sprawcy. Radca prawny Justyna Wasiak, odpowiada na najczęściej zadawane przez klientów pytania.


Czy należy mi się pojazd zastępczy po wypadku?


Tak. Na czas naprawy Twojego pojazdu należy Ci się pojazd w segmencie pojazdu uszkodzonego. Co oznacza, że jeśli uszkodzeniu uległ Twój Opel Corsa, nie możesz wynająć Toyoty Avensis czy Skody Suberb.

Segmenty pojazdów są zazwyczaj oznaczone literami od A (pojazdy mini) do F (pojazdy luksusowe) oraz samochody sportowe, SUV-y, kabriolety, vany. Oczywiście rzadko zdarzają się tak znaczące rozbieżności, jednakże ubezpieczyciele często wskazują, iż wynajęty pojazd jest z klasy wyższej, a co za tym idzie – dobowy koszt wynajmu powinien być niższy. Dlatego wybierając pojazd zastępczy dokładnie sprawdź czy znajduje się w tej samej klasie/segmencie co Twój pojazd.

Utrwalony pogląd wskazuje, że poszkodowany ma prawo dysponować sprawnym pojazdem przez czas naprawy swojego pojazdu, bez względu na to, do jakich celów służył mu uszkodzony samochód. Poszkodowany będzie musiał udowadniać, że pojazd był/jest mu potrzebny w życiu codziennym. Jeśli pojazd został przez Ciebie kupiony, to wiadomo, że potrzebujesz z niego korzystać, a zatem był potrzebny. Zasada pełnego odszkodowania stanowi, że odszkodowanie ma zapewnić całkowitą wyrównanie doznanej szkody.


Czy muszę wynająć pojazd zastępczy zaproponowany przez ubezpieczyciela?


Nie musisz. Możesz wynająć pojazd z dowolnej wypożyczalni, która oferuje takie usługi. Ogranicza Cię jedynie kwestia stawki dobowej, która powinna być ceną rynkową, konkurencyjną. Nie jest to cena odgórnie narzucona (przez ubezpieczyciela), ale jest ukształtowana przez rynek według praw ekonomii.

Ceny zatem mogą różnić się w zależności od czasu i miejsca. Stawki proponowane przez ubezpieczycieli w jakich możesz wynająć pojazd są zazwyczaj dużo niższe niż stawki rynkowe, ponieważ ubezpieczyciele często zawierają długoterminowe umowy z najtańszymi wypożyczalniami, których usługi mogą pozostawiać wiele do życzenia w zakresie samych pojazdów, możliwości ich wykorzystania (limity kilometrów) czy innych niezbędnych usług.

Żadna norma prawna nie nakłada na Ciebie obowiązku wyboru konkretnej wypożyczalni. Inne stanowisko nie byłoby zgodne z zasadą swobody konkurencji. Narzucając Ci wybór wypożyczalni ubezpieczyciel pośrednio może spowodować ograniczenie konkurencji, co stanowi jedną z postaci zakazanych  praktyk.

Jednakże z uwagi na konieczność ograniczania wysokości szkody, powinniśmy się zapoznać z ofertą najmu zaproponowaną przez ubezpieczyciela i porównać ją z wypożyczalniami na rynku. Całkowite zignorowanie oferty ubezpieczyciela może skierować na nas zarzut zwiększenia szkody i brak zapłaty przez ubezpieczyciela. Wielokrotnie w orzecznictwie spotykamy się z określeniem, że poniesione koszty muszą być celowe i ekonomicznie uzasadnione.


Na jaki czas przysługuje mi pojazd zastępczy?


Obowiązek odszkodowawczy obejmuje poniesione koszty najmu pojazdu zastępczego za czas niezbędny do dokonania naprawy albo zakupu innego pojazdu. Pojawiające się w orzecznictwie przymiotniki „konieczny i niezbędny” jednoznacznie wskazują, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego za rzeczywisty, a nie tylko technologiczny czas naprawy.

Za okres – rzeczywisty, trzeba przyjąć czas kiedy samochód nie mógł być używany przez właściciela, czyli od momentu wypadku, do chwili odebrania samochodu z warsztatu. Tutaj również możemy napotkać problemy, ponieważ ubezpieczyciele kwestionują okres naprawy jako przekraczający niezbędny czas do jej wykonania.

W związku z tym powinno się oczekiwać od warsztatu szczegółowego rozpisania etapów naprawy, ze wskazaniem czasu poświęconego na: oględziny, oczekiwanie na części, przygotowanie do naprawy, faktyczną naprawę. Jeśli oddasz pojazd do warsztatu w którym pojazd będzie długo oczekiwał na swoją kolej lub zainteresowanie przez mechanika, to nie możesz liczyć na zwrot kosztów za pojazd zastępczy za cały ten okres.


Czy mogę wynająć pojazd z innej wypożyczalni bezgotówkowo?


Tak. Jeśli znajdziesz odpowiednią wypożyczalnię masz zasadniczo dwie możliwości. Pierwszą jest klasyczny najem gotówkowy. Płacisz za wynajmowany pojazd, a ubezpieczyciel powinien pokryć uiszczone przez Ciebie koszty. Drugim wariantem jest zapłata w formie cesji wierzytelności. W praktyce odbywa się to tak, że w chwili wynajęcia lub zwrotu pojazdu przekazujesz swoje roszczenie wobec ubezpieczyciela na rzeczy podmiotu wynajmującego, który następnie będzie dochodził roszczeń od ubezpieczyciela. Wszystko odbywa się bezgotówkowo, po prostu wypożyczalnia przejmuje na siebie kwestie rozliczeń z ubezpieczycielem.


Czy jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci odpowiedniej kwoty wypożyczalni będę musiał pokrywać nadwyżkę kosztów?


Niestety nie możemy tego wykluczyć. Coraz częściej wypożyczalnie wprowadzają do swoich umów takie zapisy, które mają je dodatkowo zabezpieczyć na wypadek gdyby nie udało im się uzyskać odpowiednich sum od ubezpieczyciela. Dlatego też warto czytać dokładnie umowę najmu pojazdu i umowę cesji wierzytelności oraz wybrać wypożyczalnię, która oferuje stawki, które znacząco nie odbiegają od stawek zaproponowanych przez ubezpieczyciela i mieszczą się w granicach stawek rynkowych.


Zagadnienie najmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy wypadku jest tematem szerokim. Dochodzenie należności jest trudne, a często niestety czasochłonne i wymagające specjalistycznej wiedzy prawniczej. Prawnicy stojący po stronie ubezpieczyciela z pewnością będą dbać o jego interesy, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub trudności, Ty również powinieneś zwrócić się do prawnika, który pomoże Ci odzyskać pieniądze.


Potrzebujesz porady prawnej? Zadzwoń: +48 89 527 71 04
Poznaj koszty pomocy prawnej – 
cennik
Skorzystaj z 
porady prawnej online