| Grupa Prawna TOGATUS

Sposoby podsłuchiwania i rodzaje podsłuchów.

Najprostszym sposobem podsłuchiwania jest szklanka przyłożona do ściany – proszę spróbować,
to naprawdę działa, a cała reszta to tylko ulepszanie tej starej i skutecznej metody. Bardziej złożonym podsłuchem jest przerobiony stetoskop, który podłączamy do dyktafonu. Przez grubsze ściany usłyszymy więcej gdy nawiercimy je, a w otwór wprowadzimy igłę wykorzystywaną przez lekarzy weterynarii,  dodatkowo uzbrojoną w czuły mikrofon podłączony do dyktafonu (odsłuch stacjonarny) lub do radia (odsłuch zdalny). Radio ustawiamy na odpowiednią częstotliwość i przy pomocy odbiornika z bezpiecznej odległości słuchamy lub nagrywamy wszystkie informacje z jednego lub wielu pomieszczeń.

Jedne z pierwszych podsłuchów “bezprzewodowych” były wykorzystywane przez polskich agentów bezpieki już na początku w lat sześćdziesiątych. Radio możemy zastąpić modułem GSM lub nieco zmodyfikowanym telefonem komórkowym co daje urządzeniu zasięg globalny. Ponad 90% dostępnych podsłuchów GSM to produkcja zza „wielkiego muru”, która jest bardzo łatwo wykrywalna. Co więcej bardzo łatwo rozpoznać kto i kiedy Was podsłuchiwał. Jeden z najlepszych elektroników w kraju opracował technologię, która dzięki zastosowaniu specjalnych ekranów wprost uniemożliwia wykrycie tego podsłuchu, a razem z indywidualnie zsynchronizowanym odbiornikiem jest w 95% bardziej bezpieczny i uniemożliwia sprawdzenie kto i kiedy podsłuchiwał. Tak jak w innych kategoriach elektronicznego podsłuchu, niedawno technologia została wykorzystana do budowy zminiaturyzowanych nadajników RF wielkości gumki na końcu ołówka. Urządzenia te transmitują sygnały radiowe w czasie od 100 do 300 metrów, a z użyciem wzmacniaczy jest jeszcze lepiej, zwiększają one bowiem zasięg nawet do 7500 metrów.

Jeden z mniejszych podsłuchów wyprodukowanych w Polsce ma wielkość tabletki (z mikrofonem
i baterią), i potrafi przesyłać odsłuch pomieszczenia do 600 metrów. Wszystkie nadajniki radiowe są modulowane w taki sposób, aby przekazać informacje tylko do konkretnego odbiornika radiowego. Podsłuchujący ma do swojej dyspozycji wiele różnych technik modulacji do wyboru. Oprócz modulacji amplitudy (AM) i modulacja częstotliwości (FM) w podsłuchu można zastosować różne inne wyrafinowane techniki modulacji, takie jak amplituda impulsu modulacji (PAM), z modulacją szerokości impulsu (PWM) i stanowiskiem modulowanym impulsowo (PPM). Można w taki sposób dokonać modulacji nadajnika, aby tylko odpowiednio zakodowany odbiornik mógł odebrać i rozkodować transmisję. Wynikowy sygnał radiowy jest bardzo złożony i nie jest wykrywalny przez konwencjonalne odbiorniki radiowe. Urządzenia podsłuchowe, które wykorzystują prąd jako nośnik danych oferują dwie główne zalety w porównaniu z tymi, które przekazują informacje drogą radiową. Sygnał ten może zazwyczaj być odbierany w dowolnym miejscu wzdłuż przewodu między nadajnikiem,  a odbiornikiem gdzie źródłem zasilania jest sama linia przesyłowa (zasilająca). Ponadto, urządzenia te nie są wykrywalne przez zwykłe “wykrywacze podsłuchów”, ponieważ promieniują niewiele energii do swobodnej przestrzeni powietrznej. Jeszcze bardziej złożone podsłuchy nagrywają i po zapełnieniu modułu pamięci przesyłają dane w ściśle określonym kierunku w kilka sekund  w konkretnej godzinie i minucie, wręcz uniemożliwiając namierzenie lub wykrycie podsłuchu. Najbardziej profesjonalne urządzenia podsłuchowe to takie, które wykryjemy tylko specjalną techniką znaną jedynie trzem firmom w kraju. Będąc najdroższymi, tworzą elitę wśród podsłuchów, są wyrafinowanym połączeniem piękna i przebiegłości. Są niezwykle skuteczne. Będąc bardzo trudno wykrywalnymi, robią najwięcej spustoszenia przekazując wszystko co powinny i tylko tam gdzie powinny i tylko wtedy kiedy powinny. Podsłuch za 100 złotych wykryje się „wykrywaczem” za 100 złotych, a podsłuch profesjonalny to tylko profesjonalna usługa. Nikt wskaźnikiem z diodami nie wykryje urządzenia które przesyła informacje
w widmie rozproszonym i to w nierównych odstępach czasu. Wykrycie podsłuchu kupionego “gdzieś” zajmuje nam średnio 15 minut. Podsłuchy kupowane w sklepach internetowych, na aukcjach lub na forach są wykrywalne “sprzętem” również zakupionym w podobnych źródłach.

70% podsłuchów to zabawki, 25% to sprzęt tworzony przez bystrych elektroników, tylko 5% to w pełni profesjonalny i najbardziej skuteczny sprzęt.

Tak samo wygląda detekcja tych podsłuchów ponieważ koszt profesjonalnej usługi jest wprost proporcjonalny do strat poniesionych przez wyciek informacji i do rodzaju wykorzystanego sprzętu. Tak więc 70% urządzeń podsłuchowych jest wykrywalna natychmiast po tym jak nasi technicy przekraczają próg Waszego biura, zaś do 25% musi zostać zastosowany profesjonalny sprzęt
do wykrywania podsłuchów, a nad tymi 5% muszą nieźle pogłówkować.

Proces wykrywania podsłuchów

Średniej wielkości pomieszczenie biurowe zajmuje do trzech godzin pracy technika i sprzętu. Czas wykonania każdego zlecenia jest uzależniony od ilości pomieszczeń, ich wielkości, ilości sprzętu elektronicznego, położenia tych pomieszczeń, możliwości zastosowania metod inwigilacji z użyciem mikrofonu mikrofalowego lub laserowego oraz od innych czynników, o których zostaniecie Państwo poinformowani po złożeniu zapytania, po wykonaniu wstępnego rozpoznania oraz wyceny szczegółowej usługi.

Wykrywanie urządzeń w aucie zajmuje około jednej godziny pracy.

Wykonanie szczegółowego sprawozdania to dodatkowy dzień pracy.

Jeżeli nadal podejrzewacie, że możecie być podsłuchiwani prosimy o kontakt z nami.

Dariusz Korganowski| Dyrektor Śledztw i Bezpieczeństwa