Jak zgodnie z nowymi przepisami wykonać remont domu | Grupa Prawna TOGATUS

Jak zgodnie z nowymi przepisami wykonać remont domu

Idzie wiosna – to dobry czas, żeby zaplanować remont domu. Podpowiadamy, jak to zrobić, żeby wszystko odbyło się zgodnie z planem i bez komplikacji prawnych.

Pewne prace remontowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Inne wystarczy zgłosić. Są również prace, które możemy wykonać bez uzyskiwania jakichkolwiek dokumentów.

Zaplanowaliśmy już zakres prac remontowych i dokładnie wiemy, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Teraz powinniśmy sprawdzić, czy musimy podejmować jakieś kroki prawne w celu wykonania naszego remontu.

Pewne prace remontowe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Inne wystarczy zgłosić. Są również prace, które możemy wykonać bez uzyskiwania jakichkolwiek dokumentów. Jak to rozróżnić? Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie.


Pozwolenie na budowę przy okazji remontu


Podjęliśmy decyzję o wymianie okien i drzwi w naszym domu. Jeżeli wymieniamy okna i drzwi na nowe, ale z zachowaniem wszystkich dotychczasowych wymiarów, to możemy tego dokonać bez pozwolenia i zgłoszenia. Jednak jeżeli chcemy powiększyć jakieś okna bądź je przesunąć, ewentualnie przesunąć lub zamontować drzwi w innym miejscu, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Tak samo należy postąpić, kiedy chcemy np. zaadaptować poddasze i zainstalować nowe okna dachowe. Zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę”, chyba że prace dotyczą budynków, które zostały zwolnione z konieczności uzyskiwania zezwolenia na podstawie art. 29 Prawa budowlanego. Z treści tego przepisu wynika bowiem, że nie trzeba obecnie ubiegać się o pozwolenie na budowę w sytuacji, gdy prace budowlane dotyczą wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce i działkach, na których zostały zaprojektowane.


Prace remontowe na tarasie


Kolejny przykład – chcielibyśmy wykonać zadaszony taras. Czy musimy uzyskać jakieś pozwolenia? Okazuje się, że takie prace nie wymagają uzyskiwania żadnej dokumentacji, jeżeli taras będzie miał powierzchnię mniejszą niż 35 mkw.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane wprowadziła obowiązek dokonania zgłoszenia budowy przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni większej niż 35 mkw.

A co grozi za niezgłoszenie prac remontowo-budowlanych? Ustawodawca maksymalnie uprościł procedury dokonywania zgłoszeń oraz uzyskiwania pozwoleń, jednak mimo to wielu inwestorów decyduje się na rozpoczęcie prac bez uzyskania wymaganych dokumentów. Niezgłoszenie czynności remontowo-budowlanych czy rozpoczęcie budowy bez wymaganego pozwolenia, a także niestosowanie się do projektu budynku i rozpoczynanie prac budowlanych bez odpowiedniego nadzoru określa się jako samowolę budowlaną. Samowola taka może rodzić poważne konsekwencje prawne i finansowe.


Konsekwencje samowoli budowlanej


Jeżeli dojdzie do kontroli inspektora nadzoru budowlanego i w czasie kontroli inspektor ustali, że budynek został postawiony lub jest w trakcie budowy bez dokonania wcześniejszego zgłoszenia czy uzyskania pozwolenia oraz pomimo sprzeciwu organu, to niezwłocznie zawiadamia organy ścigania o popełnieniu wykroczenia. Wkrótce zostanie również wydana decyzja o rozbiórce budynku, następnie będzie prowadzone postępowanie. W zależności od stopnia wykroczenia, sąd może zasądzić karę grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Jeśli dom jednorodzinny jest w trakcie budowy, a wykryto nieprawidłowości oraz niestosowanie się do przepisów, to prace należy wstrzymać, a samowolę zalegalizować. W 2021 r. legalizacja samowoli budowlanej będzie możliwa dla wszystkich budynków, które są użytkowane przez co najmniej 20 lat oraz dla których sporządzono ekspertyzę techniczną oraz ekspertyzę geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Do tej pory na legalizację obiektów wzniesionych bez pozwolenia mogli sobie pozwolić jedynie ci inwestorzy, którzy byli w stanie udowodnić zgodność budynku z planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy.


Autor: Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny

Artykuł ukazał się na łamach magazynu Forbes



Potrzebujesz porady prawnej? Zadzwoń: +48 89 527 71 04
Poznaj koszty pomocy prawnej – 
cennik
Skorzystaj z 
porady prawnej online