Togatus | det. Korganowski o metadanych, co to właściwie jest | Grupa Prawna TOGATUS

Togatus | det. Korganowski o metadanych, co to właściwie jest

Czyste cyfrowe dowody wprost z mediów społecznościowych. Metadane w kontekście dochodzeniowym.

Nieograniczony dostęp do nośników komunikacji oraz sieci utorował drogę do powstania nowego wymiaru cyberprzestrzeni. Poruszamy się w tym świecie każdego dnia, nie zdając sobie sprawy o mnogości pozostawionych śladów zwanych metadanymi. Bardzo ważną kwestią jest, aby uświadomić sobie, czym są i jak mogą być wykorzystywane w obszarze dochodzeń i sporów sądowych. Metadane, to dowody które maja potężna moc i są czystym dowodem na przedstawienie serii zdarzeń chronologicznych, a lepsze ich zrozumienie doprowadzi do bardziej konkretnych i korzystnych wyników.
Niejednokrotnie okazuje się, że kluczowe dowody w sprawie, nie leżą na dnie zakurzonego pudełka zamkniętego w sejfie, a są możliwe do wyświetlenia w każdej chwili teraz, zaraz, natychmiast w postaci zmodyfikowano pliku, postu, tweeta, komentarza pod zdjęciem, kliknięcia “lubię to”. Nie skomplikowany dostęp do dowodów niesie pewne obostrzenie, a mianowicie dopuszczalność. Wymiar sprawiedliwości  stara się skodyfikować, jak dokładnie dokumenty mediów społecznościowych powinny być przechowywane, archiwizowane i prezentowane, aby mogły być dopuszczone w sądzie.

°ZAPAMIĘTAJ°
Każdy ruch wykonany w mediach społecznościowych zostawia sporo bardzo cennych i unikalnych informacji.
Metadane w postaci zamieszczonego postu przedstawiają informacje  o lokalizacji użytkownika w chwili jego zamieszczania, konkretnym czasie kiedy został utworzony post, informacji o urządzeniu używanym do uzyskania dostępu do platformy multimedialnej.
  W kontekście dochodzenia kryminalistycznego metadane są często określane jako informacje, które znajdują się za konkretnym dokumentem elektronicznym. Doskonałym przykładem może być zwykły plik Wordowski.
Co możemy z niego odczytać prócz zawartości? Otóż zawiera on informacje dotyczące rozmiaru pliku, autora dokumentu, który dokonał jego modyfikacji, z informacją kiedy to nastąpiło. Nadto informacje, takie jak system plików i dzienniki systemu operacyjnego, często rejestrują zdarzenia, takie jak usuwanie plików, dostęp do plików, kopiowanie plików lub transmisja. Informacje te są potencjalnie bardzo przydatne w kontekście sporów sądowych.
Oczywiście, te metadane mają wartość. Pomagają w uwierzytelnieniu dowodów dotyczących mediów społecznościowych, o których mowa.

Bez odpowiedniego oprogramowania do archiwizacji, zachowania i wyodrębnienia tych metadanych wartość tych unikatowych informacji identyfikacyjnych może zostać utracona.
Grupa TOP DETEKTYW to zespół doświadczonych detektywów znających wartość dowodów pozyskanych z mediów społecznościowych. Jesteśmy o krok do przodu, dlatego wyprzedzamy trendy technologiczne, które wpływają na naszych klientów. Mamy dostęp do potężnego oprogramowania, które zachowuje i archiwizuje te cenne metadane, zapewniając, że nikt nie usuwa, nie modyfikuje ani w żaden inny sposób nie narusza dopuszczalności dowodów.
Dzięki temu możemy przechwytywać posty w mediach społecznościowych wykonane przez określoną osobę w danym momencie lub wykonane przez dowolną osobę w pobliżu danej lokalizacji. Możemy nawet archiwizować posty w mediach społecznościowych według lokalizacji i czasu, co daje nam możliwość archiwizowania aktywności w mediach społecznościowych współdzielonej z konkretnym wydarzeniem w określonym miejscu.

Zapewniamy spokój klientów i prawników, wiedząc, że kluczowe dowody i metadane mediów społecznościowych zostaną zachowane, zarchiwizowane i dopuszczone w sądzie.

Dariusz Korganowski | Dyrektor Śledztw i Bezpieczeństwa Grupa Prawna Togatus