Togatus | det. Korganowski o oszukanych na „generała”… | Grupa Prawna TOGATUS

Togatus | det. Korganowski o oszukanych na „generała”…

Kobiety, które chcąc pomóc same wpadają w kłopoty. Ich historie są podobne i wszystkie z nich kończą się tak samo: utratą sporej ilości pieniędzy.

Zorganizowana grupa oszustów stosujących tą metodę podszywa się pod czyjś wizerunek oraz dane. Kolejnym krokiem oszustów jest kopiowanie zdjęć i informacji. Tak spreparowany wizerunek wykorzystują  na utworzonym fikcyjnym koncie na facebook bądź instagram . Wybierają kobiety masowo czekając na to, która połknie przysłowiowy haczyk. 

Samotna kobieta w wieku około 40 lata zostaje zaczepiona na jednym z portali społecznościowych przez amerykańskiego żołnierza przebywającego w Syrii. Przez okres około 3 miesięcy znajomość rozkwita. Początkowo mężczyzna przyzwyczaja kobietę do swojego istnienia. Rozmowy o dniu powszednim, o życiu, o rodzinie, zainteresowaniach.  
W ten sposób małymi kroczkami poznaje ją i rozkochuje w sobie. Kobieta otrzymuje informacje iż Amerykanin jest wdowcem, który nie chce już wracać do swojego kraju, bo nie ma do kogo. Wyznaje kobiecie miłość i obiecuje przyjazd do Polski wraz z całym majątkiem jaki posiada, a jest on ogromny. Planuje założyć z nią rodzinę i spędzić resztę życia przy jej boku. Rozkochana do szaleństwa kobieta jest w stanie dla swojego żołnierza zrobić wszystko aby ten stanął  wreszcie u jej boku. Dzień przylotu zbliża się wielkimi krokami.
 Kilka dni przed planowanym wylotem do Polski mężczyzna informuje kobietę, iż chce pod jej adres wysłać paczkę z pieniędzmi oraz kosztownościami, które zarobił oraz zdobył nie do końca legalnie na misji. Kobieta podaje oczywiście swój adres. W dniu kiedy rzekoma paczka powinna wylecieć do Polski kobieta otrzymuje informację od swojego ukochanego żołnierza, że pojawił się problem na granicy
 i paczka została zatrzymana, i tylko odpowiednia opłata dość wysokiej sumy pieniędzy pozwoli na odblokowanie  przesyłki. Kwota nie jest mała bo sięga 3500tyś $. Zakochana kobieta bez zastanowienia sięga po pieniądze i wpłaca je na konto Western Union podając tylko znane z internetu imię i nazwisko żołnierza oraz kraj w który przebywa. Ukochany odbiera pieniądze, ale na tym nie kończy się problem. Po krótkim czasie prosi ponownie o podobną kwotę twierdząc, że poprzednia nie wystarczyła na wykup przesyłki i opłaty lotniskowe. Kobieta ponownie wykonuje identyczną operację. Po trzeciej prośbie żołnierza, pojawiają się ze strony kobiety pytania i niepokój. W tym momencie ukochany i jego konto znika, nie pozostawiając po sobie śladu.

Dodajmy, iż opisywana znajomość ma miejsce tylko w Internecie. Kobieta nigdy nie rozmawiała z mężczyzną telefonicznie, nigdy się  nie poznali osobiście  i nie widzieli.

Pamiętajmy, że oszuści wciąż działają, a kobiety nadal dają się oszukiwać. Tylko nagłaśnianie tematu oraz uświadamianie kobiet, może ograniczyć  występujący proceder.

Dariusz Korganowski | Dyrektor Śledztw i Bezpieczeństwa Grupa Prawna Togatus