Togatus | mec. Gałązka o tym czy prawnik obsługuje przedsiębiorstwo czy prawnik jako specjalista „do gaszenia pożarów” w firmie ? | Grupa Prawna TOGATUS

Togatus | mec. Gałązka o tym czy prawnik obsługuje przedsiębiorstwo czy prawnik jako specjalista „do gaszenia pożarów” w firmie ?

Przedsiębiorco, prowadząc własną firmę wiesz, że prędzej czy później napotkasz na problemy natury prawnej, związanych z działalnością Twojego przedsiębiorstwa. Najczęściej będą to zagadnienia dotyczące stosunków wewnętrznych organizacji, sprawy pracownicze, kontakty z urzędami kontrolującymi, bankami i innymi instytucjami finansowymi, zakupem usług zewnętrznych lub problemy związane z działalnością produkcyjną czy usługową jaką się zajmujesz, realizowanymi lub potencjalnymi kontraktami, roszczeniami podmiotów zewnętrznych, śledzeniem nieustająco zmieniających się przepisów prawa. Właściciel firmy musi być gotowy również na prowadzenie różnego rodzaju sporów sądowych.

Wybierając profesjonalnego prawnika, który będzie świadczył Ci pomoc prawną pamiętaj, że dobra współpraca zależy nie tylko od zakresu wiedzy posiadanej przez konkretnego prawnika, ale również od potencjału w postaci zespołu jakim dysponuje oraz jego praktycznego doświadczenia w środowisku biznesowym.

Podejmując decyzje o tym czy warto związać się z kancelarią umową o obsługę prawną przedsiębiorstwa pewnie myślisz, że to zbędny koszt a w przypadku problemów wynajmiesz pełnomocnika do jego rozwiązania. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale też i wady.

Pamiętaj, prawnik, z którym stale współpracujesz zna Twoje przedsiębiorstwo może reagować szybko i na bieżąco dopasowuje rozwiązania konkretnie dla Ciebie, koszty pracy abonamentowej prawnika są z góry określone umową i są łatwe do przewidzenia.

Prawnik „do gaszenia pożarów” będzie musiał działać pod presją czasu w ramach problemu, który zostanie mu przedstawiony i jego wynagrodzenie będzie uwzględniało nadzwyczajny charakter takiego zlecenia i wiążący się z nim zwiększony nakład pracy, a więc koszt takiej jednorazowej usługi będzie wyższy niż współpracy stałej.

Zapobiegliwy przedsiębiorca współpracujący stale z konkretną kancelarią ma pewność, że wszelkie swoje działania może skonsultować z osobą, której ufa i która zna i rozumie jego potrzeby. Wybierając pełnomocnika do konkretnej sprawy, wybór Twój jest często przypadkowy albo ograniczony. Niektóre kancelarie obsługujące stale przedsiębiorców nie przyjmują zleceń na doraźną pomoc.

Rozpoczynając działalność większość Właścicieli firm nawiązuje współpracę z biurem rachunkowym i koszt związany z takimi usługami traktuje jako obligatoryjny koszt prowadzenia biznesu dla czego nie jest tak w przypadku usług prawnych?  Podziel się z nami swoimi uwagami.

 

Zofia Gałązka | Radca prawny Grupa Prawna Togatus