Togatus | det. Korganowski o kradzieży paliw w spółkach transportu samochodowego na przykładzie przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej w Polsce | Grupa Prawna TOGATUS

Togatus | det. Korganowski o kradzieży paliw w spółkach transportu samochodowego na przykładzie przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej w Polsce

Proceder kradzieży paliwa w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej kwitnie od wielu lat. Jak to wygląda? Jeżeli pracownik oszczędził paliwo, jak to się określa w branży „nie robił przepałów” to mógł otrzymać od przełożonych symboliczną nagrodę lub sprzedać zaoszczędzone paliwo na czarnym rynku za połowę ceny rynkowej co jednorazowo dawało kwotę zysku około 50 ,00 zł . Nagroda mała, a 50,00 złotych to nie majątek – tak tłumaczyli się wszyscy biorący udział w tym procederze pracownicy firm komunikacji samochodowej.

Dla paserów sprawa była również czysta. Oni kupowali „zaoszczędzone w uczciwy sposób paliwo”, a nie kradzione.

Mimo, że proceder trwał w najlepsze od długiego czasu, nikt nie mógł niczego i nikomu udowodnić.  Paliwo znikało, a straty w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej szacowane były na około 7.000.000,00 złotych rocznie. Kradzieże paliwa w przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej odbywały głównie się na początkowych i końcowych punktach postoju kierowców gdzie kierowcy mieli czas na odpoczynek. Chociaż zdarzały się przypadki kradzieży w miejscach gdzie kierowcy mogli spokojnie i bez zwracania niczyjej uwagi dokonać tego procederu. Kradzione paliwo zlewane było do plastikowych baniaków pojemności około 20-30 litrów i bardzo często od razu był przekazywany paserom. Paserami okazali się pracownicy korporacji taksówkowych, a także osoby prywatne.

To dlatego kilka ze spółek miejskich zdecydowało się na profesjonalne  usługi detektywistyczne.

Zespół Top Detektyw wspólnie i w porozumieniu z Wydziałami Kryminalnymi Komend Miejskich na terenie całego kraju doprowadzili do skazania kilkunastu osób z art. 278 kk,  a także kilkudziesięciu z art. 291 kk . Współpraca Policji z biurem detektywistycznym doprowadziła do ujawnienia i przedstawienia zarzutów nie tylko osobom, które kradły paliwo z przedsiębiorstw komunikacji samochodowej ale również  paserom, którzy kradzione paliwo kupowali.

Nadal na terenie kraju prowadzimy działania w tych sprawach.

Państwowa Komunikacja Samochodowa (PKS, 1983-1990 jako Krajowa Państwowa Komunikacja Samochodowa) – byłe państwowe przedsiębiorstwo usługowe w Polsce zajmujące się transportem publicznym.

Przedsiębiorstwo utworzono w 1945 roku i do lat 90. było ono wyłącznie państwowe, o zasięgu ogólnokrajowym (poza międzynarodowymi liniami autokarowymi PKS, m.in. wycieczki do Europy Zachodniej).

 

Autor: Detektyw Dariusz Korganowski