Forbes | Bogdan Świąder o białej liście podatników VAT | Grupa Prawna TOGATUS

Forbes | Bogdan Świąder o białej liście podatników VAT

Biała lista zwiększy odpowiedzialność przy płatnościach przelewem

Resort finansów udostępni tzw. białą listę, czyli wykaz podatników VAT wraz z ich rachunkami firmowymi. Teoretycznie ma to ograniczyć ryzyko podatkowe przy transakcjach z nimi, ale w praktyce zwiększy odpowiedzialność ich kontrahentów.

Od 1 września 2019 r. będą obowiązywać nowe zasady działania bazy, w której można znaleźć informacje, które mają pomóc w prawidłowym rozliczaniu VAT – tzw. biała lista podatników VAT ma ułatwić weryfikację kontrahentów. Informację z rejestru, który prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej, można uzyskać na wybrany dzień do pięciu lat wstecz.

Na stronie internetowej w formie elektronicznej zostanie udostępniony jeden wykaz podmiotów, które nie zostały zarejestrowane lub wykreślone, jako podatnicy VAT oraz zarejestrowanych (czynnych lub zwolnionych) lub przywróconych podatników VAT. Wykaz ten, co jest nowością, zawierał będzie również numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych w SKOK, które należy wskazać fiskusowi w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym NIP.

Co ważne, od 2020 roku firma nie zaliczy do kosztów podatkowych wydatku w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji zostanie dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub przelewem na rachunek inny, niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w prowadzonym wykazie. Warto pamiętać, że odnosi się to do płatności za transakcje o wartości przekraczającej 15 tys. zł realizowanych pomiędzy przedsiębiorcami.

Dodatkowe nakłady sił

Niestety zmiany te będą wymagać zintegrowania danych udostępnianych zgodnie z białą listą z procesem regulowania zobowiązań w firmie. Uciążliwa będzie dodatkowa weryfikacja kontrahentów i gromadzenie potwierdzeń, że na dzień płatności, rachunek był zgłoszony do ministerialnej bazy. Ponadto, wystąpi obowiązek kontroli następczej, a w przypadku stwierdzenia błędu, w terminie 3 dni od zlecenia przelewu zgłoszenie nieprawidłowości naczelnikowi urzędu skarbowego. Z jednej strony biała lista ułatwi weryfikację kontrahenta – jego sprawdzenie w zakresie podatnika VAT, ale zarazem narzuca na firmy ponoszące wydatki, monitorowanie bieżących płatności i rachunków kontrahentów i ich ewentualną aktualizację. Będzie to wymagało dodatkowych nakładów oraz zaangażowania większych zasobów ludzkich oraz zintegrowania systemów informatycznych.

Kolejne obciążenia administracyjne

Jedna baza, która zawiera wszelkie dane w celu weryfikacji podatników VAT to dobry pomysł. Gorszym pomysłem jest to, że konsekwencje za niezgłoszenie numeru rachunku przez przedsiębiorcę do bazy, będą ponosić nieświadomi kontrahenci. Jest to już kolejny przykład nałożenia na barki osób prowadzących działalność gospodarczą utrudnień administracyjno-sprawozdawczych, których zaniechanie pociąga za sobą konkretne skutki podatkowe. Przypomnijmy, że od początku tego roku wprowadzono raportowanie schematów podatkowych (tzw. regulacje MDR), czyli kolejne narzędzie kontroli, które faktycznie stanowi samodenuncjację do organu podatkowego.

Co rok, zwiększa się dla firm zakres obowiązków, których niespełnienie wiąże się z karami grzywny, zakazem odliczeń, czy utratą ulg i to nie tylko podatkowych. Ni jak ma się to do hasła lansowanego przez premiera, że to rząd przyjazny przedsiębiorcom.

Bogdan Świąder | Doradca Podatkowy Grupa Prawna Togatus

https://www.forbes.pl/opinie/biala-lista-podatnikow-vat-odpowiedzialnosc-kontrahentow/knnmdcz?utm_source=www.forbes.pl_viasg_forbes&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2